RAPORT Z TARGÓW LINEAPELLE WIOSNA LATO 2020

96 edycja targów Lineapelle była jak co roku ogromnym źródłem inspiracji. Tematem tego sezonu był zrównoważony rozwój – #sustainability, skupiając się na relacji i spójności pomiędzy ludzkością a technologią oraz innowacjach wdrażanych w procesach produkcji podzespołów do obuwia. Skóry wykonywane z ucha słonia, tkaniny wykorzystujące przędzę z odpadów pokonsumpcyjnych, podeszwy ze śmieci. Całe wydarzenie koncentrowało się wokół idei produkcji mniejszych ilości lepszych jakościowo produktów.

Rozwiązania ekologiczne dla branży obuwniczej

Trendy w kolorach na sezon SS 2020

Przedstawiamy grupy kolorystyczne, które prezentowane były na targach Lineapelle:

  • Brązy i beże
  • Zieleń khaki i zieleń avocado
  • Czerwień , pomarańcz, żółty
  • Pastele- pudrowy róż, mięta, liliowy
  • Fluo
  • Multikolor
Kolory na sezon wiosna/ lato 2020

Trendy w deseniach i teksturach skór

Skóry wężowe

Skóry z motywem węża wciąż dominują w sezonie wiosna lato 2020. Pojawiają się różne wariacje na jego temat, a jej wybór zależy tylko i wyłącznie od wizji projektanta. Zawsze jednak baza jest neutralna, a kolory nakładane blokowo lub w sposób malarski. Najczęściej motywy te pojawiają się na skórach licowych w formie nadruku połączonego z wyciskiem, rzadziej nacinane, często wykończone na błysk dzięki czemu wyglądają na bardziej luksusowe.

Aligator i krokodyl

Kolejnym motywem występującym zarówno na skórach jak i materiałach syntetycznych jest aligator oraz krokodyl.

Perła i brokat

Perłowe wykończenia występują na powierzchniach gładkich lub lekko groszkowanych. Brokaty i metalizujące folie imitujące skóry węża na welurach.

Mikrostruktury

Mikro zakładki, mikro prążki, marszczenia występują zarówno na skórach jak i materiałach sztucznych. Jedno kolorowe w formie wycisku mniej lub bardziej regularnego, jak również multikolorowe dzięki czemu idealnie imitują ruch.

Perforacja

Drobne perforacje zdominowały zarówno skóry jak i materiały syntetyczne. Mają szczególne zastosowanie w obuwiu sportowym na piankach, ale także skórach syntetycznych czy dwoinach welurowych. W obuwiu bardziej casualowym można zastosować wersje podklejane jutą. W obuwiu damskim sportowym ale o charakterze bardziej eleganckim ciekawą propozycją mogą być perforowane skóry krokodyla.

Wzór koszykowy

Wzór koszyczka z plecionej skóry i materiałów sztucznych lub w bardziej ekonomicznej formie jako wycisk. Warto także zwrócić uwagę na naturalne lny, trawy lub dzianiny które będą idealne zarówno do obuwia jak i torebek.

Metaliczna powierzchnie

Żaden sezon letni nie przejdzie obojętnie obok metalizacji, jednak w kolejnym sezonie ważną rolę odegra metalizacja soczewkowa. Przeznaczona jest jednak dla młodszego klienta i może być stosowana zarówno w obuwiu jak i akcesoriach. Częściej jako dodatek aniżeli baza produktu.

Zmechacony welur

Włochate welury, dwoiny wyglądające jak kocyk, jak gdyby zużyte. Mają zastosowanie głównie w obuwiu sportowym.

Raport i zdjęcia: Beata Sidzina oraz Maciej Zając.

Rysunek: elementy- smithytomy / Freepik