O nas

Zaczęło się od prostego pytania: dlaczego?

Zaczęłyśmy zajmować się trendami z czystej ciekawości. Przez wiele lat pracowałyśmy w dużych firmach modowych. Tworzyłyśmy taśmowo kolejne projekty, bez zastanowienia nad tym skąd one się biorą. Pracowałyśmy nad kolekcjami kobiecymi, młodzieżowymi, dziecięcymi oraz akcesoriów, podążając za wskazanymi odgórnie liniami. Intrygowało nas co stoi za tymi decyzjami. Dlaczego kolor żółty będzie modny za 2 lata? Dlaczego do mody wracają wzory, materiały i fasony z lat 70? Dlaczego zmiany trendów postępują coraz szybciej?

Czas studiów i kolekcjonowania doświadczeń

Ukończyłyśmy podyplomowe studia z prognozowania trendów w Polsko-Włoskim Instytucie Mody i Designu Viamoda, które dostarczyły nam wiedzy teoretycznej i praktycznej. Zaczęłyśmy obserwować kluczowych influencerów: artystów, muzyków, projektantów oraz bywać na targach branżowych. Wszystko po to, by wyszukiwać insighty- zalążki trendów, które mogą zmienić oblicze mody. Połączyłyśmy projektowanie z wnikliwą analizą otoczenia branży mody oraz genezy trendów. To poszerzyło nasz horyzont jako projektantek, otworzyło oczy na cykle trendów i nadało kierunek pracy nad kolekcjami.

Jak teraz pracujemy?

Patrzymy na modę z dystansem. Widzimy jej zalety ale i negatywny wpływ przemysłu fast fashion na środowisko i lokalny biznes. Staramy się czerpać wiedzę od szerokiego grona ekspertów. Są wśród nich krajowej i światowej sławy badacze trendów: Zuzanna Skalska, Natalia Hatalska, Lidewij Edelkoort, Carol Morgan, Cecile Cremer. Współpracujemy z fotografami, socjologami, stylistami, grafikami, innowatorami, historykami sztuki. Od czterech lat jesteśmy regularnie na targach w Paryżu, Mediolanie, Berlinie, Warszawie i Krakowie. Praca stała się naszą pasją, a to gwarancją nie tylko osobistej satysfakcji, ale też najlepszych efektów.

Anna Ślaska i Anna Litwa