Manifest projektantów

A gdyby tak otwarcie uznać, że jako projektantki i projektanci ubioru mamy wpływ nie tylko na rozmiar i kolor guzika, ale i na otaczający nas świat? Że także od nas i naszych codziennych, zawodowych wyborów zależy zdrowie ludzi, los zwierząt oraz stan przyrody. Nasza wrażliwość nie kończy się przecież na słabości do pięknych rzeczy, ale rozlewa się też na inne sfery życia. W czasach, gdy to klientów zachęca się, by kupowali odpowiedzialnie, najwyższa pora na odpowiedzialnych projektantów! Zmieńmy więc modę, albo chociaż spróbujmy.

1. Zacznijmy od wartości. To na nich oparte są dziś firmy przyszłości. Stale pytajmy siebie „Jaki jest sens istnienia naszej marki (poza finansowym)?”

2. Bądźmy świadomi! Jakkolwiek patetycznie to brzmi, każde nasze działanie zostawia ślad. Niech to nie będzie góra niepotrzebnych nikomu śmieci.

3. Dzielmy się wiedzą, współpracujmy.
Projektowanie to wymiana myśli, inspirowanie siebie nawzajem i praca zespołowa.

4. Twórzmy dla ludzi. Nie utrudniajmy im życia. Niech ubranie będzie przyjaznym towarzyszem, a nie jednorazowym bublem. Niech pozwala wyrażać siebie. Bez ostentacji, szkodliwych substancji, niewygodnych rozwiązań i bylejakości.

5. Rozwiązujmy problemy. Niech nasze projekty odpowiadają na dzisiejsze wyzwania, np. alergie, choroby skóry, promieniowanie UV. Oto prawdziwy Design.

6. Szanujmy pracę innych – nie kopiujmy i nie kradnijmy pomysłów.
To z autentycznego tworzenia bije źródło satysfakcji z pracy projektanta.

7. Nie wyzyskujmy pracowników.
Godność i szacunek nie kończą się na krawędzi naszego biurka, czy granicy Unii Europejskiej.

8. Odważmy się na transparentność! Powiedzmy klientom, co składa się na cenę ubrania- ile kosztują materiały, produkcja i nasza praca. Jaka jest marża i gdzie płacimy podatki. Zaufanie klientów to największy kapitał marki.

9. Nie usypiajmy sumienia przekonaniem, że tylko bogatych stać na etyczną modę. Wszyscy mamy swoją strefę wpływu! Czasem będzie to oszczędność papieru i segregacja śmieci, innym razem lokalna produkcja, bezwodne farbowanie, unikanie poliestru lub rezygnacja z naturalnych futer. To znacznie więcej, niż myślisz!

10. The future is now, więc zacznijmy od teraz!